Jag kämpar för att ta mig upp ur den djupa sorgen och chocken efter att ha förlorat min älskade Knut på det sättet och har därför bestämt mig för att göra något glädjande till någon som verkligen behöver det. Jul för mig är att ge och då blir det glädje även för mig
.
En av er som har en hund från Milljas kommer därför att få en julklapp och det är ett gåvobevis från Unicef, ett skolpaket för 50 barn. Jag väljer just skolpaketet då jag är lärare men det finns fler fina gåvor att välja mellan. Gå gärna in på unicef.se/gavoshop och ge några barn en bättre stund i livet nu till jul.
Frågan är om jag ska lotta ut vem av er som får julklappen eller ska vi ha en liten tävling av något slag? Något som är kopplat till skolan kanske? Vad tror ni om en kort juldikt som ska innehålla namnet på er Milljas-hund? Den ideen gillar jag förstås men kom med fler förslag! Oavsett vill jag att vinnaren ska utses senast den 18:e och det beror på att Unicef har 19:e som sista datum för att hinna få gåvobeviset före jul. Hjälp mig med ideer nu så att vi kommer igång! 
