Lite "off topic", men en vacker sommarlördag som börjar med att 17-åriga Lisa Holm hittats död, mördad, och som avslutas med ett underbart prinsbröllop. Känslosam och kluven. Min gubbe sa att han märkt att Lisas öde rört mig enormt. Ja, det gör det. Kanske för att Lisa var i samma ålder som mina elever. Kanske för att "min" Samhällsklass tog studenten igår. Jag hann att vara deras klassföreståndare i några få månader innan mitt huvud exploderade i en smäll och jag blev, och fortfarande är, sjukskriven. Jag ville stå framför denna klass och hålla tal, liksom jag gjorde för min förra klass. Unga människor med hela livet framför sig. Studenter, prinsparet och så borde det varit för Lisa Holm. Som sagt - känslorna är kluvna, och de svallar.
Nu ska jag gå ut och sätta mig i traktorn med min gubbe, som ska så åkern, medan svt fortsätter att sända om det vackra prinsbröllopet. Livet går vidare. Sorger och glädjeämnen blandade. Snart är det midsommar och som det verkar kommer en av mina allra käraste vänner hit. Hoppas!
På bilden ett av mina glädjeänen i livet, token Skalman på 1 år. På bilden är han jättefin men idag har han badat, och doppat huvudet, i Doris pöl där kossorna numera håller till och bajsar. Efter ett bad luktar han fortfarande väldigt mycket av koskit:
